grunge-bg
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Български форум за Grunge
 
ИндексИндекс  PortalPortal  ТърсенеТърсене  Последни снимкиПоследни снимки  Регистрирайте сеРегистрирайте се  ВходВход  

 

 Атанас Далчев

Go down 
3 posters
АвторСъобщение
Тони
Потенциален Флуудър
Потенциален Флуудър
Тони


Брой мнения : 180
Точки : 206
Репутация : 3
Дата на регистрация : 14.07.2010

Атанас Далчев Empty
ПисанеЗаглавие: Атанас Далчев   Атанас Далчев Icon_minitimeСря Авг 04, 2010 4:06 am

Атанас Далчев е роден на 12.06.1904 г. в Солун. През 1922 г. завършва I мъжка гимназия в София. За пръв път публикува свои стихотворения в колективния сборник "Мост" (1923). Деен участник в литературния кръг "Стрелец" (1926-27). През 1927 завършва философия и педагогика в Софийския университет. Заминава в Италия при брат си, скулптора Любомир Далчев, където посещава лекции по история на изкуството. В периода 1928-29 пътува из Франция, слуша лекции в Парижкия университет. Работи като учител по български език в София (1930-36). Завършва курс за преподаватели по френски език в Сорбоната. Заема различни длъжности в областта на образованието (1936-1947). Редактор на сп. "Пламъче" (1952-56). Автор на важните за поезията ни стихосбирки: "Прозорец" (1926), "Стихотворения" (1928), "Париж" (1930), "Ангелът на Шартър" (1943). За дълъг период от време поетът запазва мълчание и се занимава единствено с преводи. Едва през 1974 г. публикува кн. "Стихотворения. Фрагменти". С високонравствената си позиция се утвърждава като негласен водач на младите - и в поезията, и в живота. Носител на Хердерова награда на Виенския университет. Умира на 17.01.1978 г. в София.



Атанас Далчев Dalcev



Стрелките на отсрещния часовник

описват върху своя циферблат

дванайсетте кръга на моя ад

и жънат мойте часове отровни.



И аз лежа на дървения под

с коси от леден лепкав пот измокрени,

и аз умирам в стаята под покрива

тъй близко до самия небосвод.



А долу преминават автомобили,

трамваи като ветрове фучат

и смехове и крясъци звучат,

и тътнат кръчмите и публичните домове.



И за да заглуша във себе си скръбта,

понякога аз сядам на прозореца

и яростно оттам замервам хората

със пръст от старите саксии без цветя.



О, аз разбирам: този весел свят

със мене и със мойта смърт не свършва;

аз съм една ненужна жалка мърша

и мога ли да бъда техен брат?



Не искам състрадание от хората!

Аз имам всичко: моя е смъртта.

И аз ще се изплезя на света,

обесен върху черния прозорец.
Върнете се в началото Go down
anemic_royalty
Манияк
Манияк
anemic_royalty


Cancer Брой мнения : 223
Точки : 271
Репутация : 9
Дата на регистрация : 13.07.2010
Възраст : 32

Атанас Далчев Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Атанас Далчев   Атанас Далчев Icon_minitimeСря Авг 04, 2010 5:08 am

Далчев е голям, това е!Дори се молех на мадурите по БЕЛ да се падне именно той, но нейсе...Не, наистина има уникални стихотворения, едни от любимите ми са Дяволско, Камък, Стаята, Прозорец, Книгите и общо взето всичко което съм чела ми е харесвало страшно много. Атанас Далчев 206160 Атанас Далчев 206160 Атанас Далчев 206160
Върнете се в началото Go down
Illnath
Активен
Активен
Illnath


Брой мнения : 127
Точки : 194
Репутация : 0
Дата на регистрация : 12.07.2010
Местожителство : Seattle

Атанас Далчев Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Атанас Далчев   Атанас Далчев Icon_minitimeНед Авг 22, 2010 3:45 am

това бече най страния авотр (поне за мен), който ни караха да изучаваме... докато не проведох двучасова беседа с една мацка завършила българска филология , чиято дипломна работа е била точно върху неговото творчество... все още щях да си мисля че нещо му има на човека"Д
Върнете се в началото Go down
anemic_royalty
Манияк
Манияк
anemic_royalty


Cancer Брой мнения : 223
Точки : 271
Репутация : 9
Дата на регистрация : 13.07.2010
Възраст : 32

Атанас Далчев Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Атанас Далчев   Атанас Далчев Icon_minitimeНед Авг 22, 2010 10:05 am

Illnath написа:
това бече най страния авотр (поне за мен), който ни караха да изучаваме... докато не проведох двучасова беседа с една мацка завършила българска филология , чиято дипломна работа е била точно върху неговото творчество... все още щях да си мисля че нещо му има на човека"Д
На мен пък ми беше странно лесно да му разбера мисълта, нямам идея защо, може би в стихотворенията които съм чела има теми доста близки до мен, на както и да е, за мен той наистина е много добър поет.
Върнете се в началото Go down
Illnath
Активен
Активен
Illnath


Брой мнения : 127
Точки : 194
Репутация : 0
Дата на регистрация : 12.07.2010
Местожителство : Seattle

Атанас Далчев Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Атанас Далчев   Атанас Далчев Icon_minitimeНед Авг 22, 2010 11:34 am

Аз не казвам че е лош автор просто някак си той не е близо до мен,,, всеки усеща нещата по различен начин:)
Върнете се в началото Go down
anemic_royalty
Манияк
Манияк
anemic_royalty


Cancer Брой мнения : 223
Точки : 271
Репутация : 9
Дата на регистрация : 13.07.2010
Възраст : 32

Атанас Далчев Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Атанас Далчев   Атанас Далчев Icon_minitimeНед Авг 22, 2010 11:53 am

Illnath написа:
Аз не казвам че е лош автор просто някак си той не е близо до мен,,, всеки усеща нещата по различен начин:)
Да, да аз не казах нищо такова Атанас Далчев 799658
Върнете се в началото Go down
Тони
Потенциален Флуудър
Потенциален Флуудър
Тони


Брой мнения : 180
Точки : 206
Репутация : 3
Дата на регистрация : 14.07.2010

Атанас Далчев Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Атанас Далчев   Атанас Далчев Icon_minitimeНед Авг 29, 2010 12:06 am

За мое съжаление така и не му обърнахме достатъчно внимание в училище. Вместо това даскалката ни държа 3 месеца на Ботев с което успя в крайна сметка да ме накара да го намразя.
Върнете се в началото Go down
anemic_royalty
Манияк
Манияк
anemic_royalty


Cancer Брой мнения : 223
Точки : 271
Репутация : 9
Дата на регистрация : 13.07.2010
Възраст : 32

Атанас Далчев Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Атанас Далчев   Атанас Далчев Icon_minitimeНед Авг 29, 2010 4:58 am

Тøни написа:
За мое съжаление така и не му обърнахме достатъчно внимание в училище. Вместо това даскалката ни държа 3 месеца на Ботев с което успя в крайна сметка да ме накара да го намразя.
Хахах, много позната работа на всякаде я има тази практика да седим на автори като Ботев и Вазов, които да си признам не са толкова трудни за разбиране, а когато дойде време за Далчев, Яворов и Славейков, при които симвликата е много по-голяма и които искат повече време за разсъждение, се претупват за няколко часа.
Върнете се в началото Go down
Тони
Потенциален Флуудър
Потенциален Флуудър
Тони


Брой мнения : 180
Точки : 206
Репутация : 3
Дата на регистрация : 14.07.2010

Атанас Далчев Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Атанас Далчев   Атанас Далчев Icon_minitimeСря Сеп 01, 2010 7:38 am

anemic_royalty написа:
Тøни написа:
За мое съжаление така и не му обърнахме достатъчно внимание в училище. Вместо това даскалката ни държа 3 месеца на Ботев с което успя в крайна сметка да ме накара да го намразя.
Хахах, много позната работа на всякаде я има тази практика да седим на автори като Ботев и Вазов, които да си признам не са толкова трудни за разбиране, а когато дойде време за Далчев, Яворов и Славейков, при които симвликата е много по-голяма и които искат повече време за разсъждение, се претупват за няколко часа.
Така е щото ни учат някакви застарели комунистки и си карат по планове от преди 50 години. :D
Върнете се в началото Go down
anemic_royalty
Манияк
Манияк
anemic_royalty


Cancer Брой мнения : 223
Точки : 271
Репутация : 9
Дата на регистрация : 13.07.2010
Възраст : 32

Атанас Далчев Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Атанас Далчев   Атанас Далчев Icon_minitimeСря Сеп 01, 2010 8:59 am

Ами всъщност, не само даскалите са виновни, просто такава е програмата и така са разпределени часовете, но това вече е друга тема Атанас Далчев 794983
Върнете се в началото Go down
Sponsored content





Атанас Далчев Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Атанас Далчев   Атанас Далчев Icon_minitime

Върнете се в началото Go down
 
Атанас Далчев
Върнете се в началото 
Страница 1 от 1

Права за този форум:Не Можете да отговаряте на темите
grunge-bg :: Други :: Книгомания / Филмомания-
Идете на: