grunge-bg
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Български форум за Grunge
 
ИндексИндекс  PortalPortal  ТърсенеТърсене  Последни снимкиПоследни снимки  Регистрирайте сеРегистрирайте се  ВходВход  

 

 Едгар Дега

Go down 
2 posters
АвторСъобщение
right in two
Манияк
Манияк
right in two


Cancer Брой мнения : 801
Точки : 1008
Репутация : 7
Дата на регистрация : 12.07.2010
Възраст : 30
Местожителство : Пловдив, България

Едгар Дега Empty
ПисанеЗаглавие: Едгар Дега   Едгар Дега Icon_minitimeЧет Авг 05, 2010 1:59 am

Дега е роден на 19 юли 1834 г. в Париж в аристократичното семейство на Огюст де Га и Селестин Мюсон. Баща му бил банкер, а майка му принадлежала към френско семейство, което се установило в САЩ. Той бил най-голямото от пет деца. На 13-годишна възраст Дега загубва майка си и това е сериозен удар за него. По-късно, под влияние на новите социални идеи той променя фамилията си от де Га на по-малко аристократичното Дега.

Едгар Дега 220px-Edgar_Germain_Hilaire_Degas_032

Желанието му да рисува се проявило още в детството му. През периода 1845 и 1852 учи в лицея Лудвиг Велики. Баща му искал той да стане юрист и през 1853 Дега учи в юридическия факултет на Парижкия университет, но няма особено желание да се занимава с право, а и доброто материално състояние на семейството му позволявало той да се занимава с живопис без да се притеснява за препитанието си.

През 1855 г. се записва в Школата за изящни изкуства в класа на Луис Ламот, но намира курса му за много безполезен. През 1856 г. неочаквано за всички той зарязва учението и заминава за Италия. В този период негов кумир е Веронезе. Дега пътува из Европа, за да изучи платната на Дюрер, Рембранд и Гоя.
Едгар изучавал творбите на големите майстори в живописта в Лувъра. По време на своя живот той посещава няколко пъти Италия, където имал роднини по бащина линия и имал възможността да се запознае със шедьоврите на италианските ренесансови майстори. Особен интерес у него предизвикват платна на Белини и Джото. Дега не се стреми да следва класическия шаблон и неговите фигури са малко ъгловати, движенията им резки, а формите далеко от съвършените.

През 1860 той открива свое студио в Париж. Рисува портрети както и много исторически сюжети, които били особено популярни теми сред клиентите на художниците по това време. Към този период се отнася и знаменития му автопортрет с цилиндър и ръкавици. Бързо се установява в арт средите в Париж, като не изпитва финансовите затруднения на своите съвременници. През 1866 изоставя историческите сюжети. В началото на 60-те, по време на едно негово посещение в Нормандия, Дега бил очарован от конете и те се превръщат в една от неговите любими теми, заедно с балета.


Едгар Дега 220px-Edgar_Germain_Hilaire_Degas_076
Едгар Дега Four_Dancers,_1899,_Edgar_Degas
Едгар Дега Edgar-Degas-Danseuses-101674
Едгар Дега Si-213676.jpg_maxdim-400_resize-yes


Обожавам го..толкова съм плакала на негови неща..
Неговата книжка тук
Едгар Дега 26782
Върнете се в началото Go down
right in two
Манияк
Манияк
right in two


Cancer Брой мнения : 801
Точки : 1008
Репутация : 7
Дата на регистрация : 12.07.2010
Възраст : 30
Местожителство : Пловдив, България

Едгар Дега Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Едгар Дега   Едгар Дега Icon_minitimeВто Яну 25, 2011 2:13 am

Тази тема не е коментирана и съм изненадана, че няма и един форумец, на който да му харесва творчеството на Дега. Няма значение, аз много го харесвам и искам да спомена (т.е. да се изфукам), че бях в градската галерия в Пловдив тази седмица, тъй като в момента тук са скулптурите му.
Има какво да се види определено, но искам да спомена факта, че никак не са запазени, и много от тях са счупени и повредени на места, а на други личи реставрацията. Съвременните скулптури са си оставили ръцете върху тях. И също така не мисля, че всички са оригинални отливки, но както и да е..беше приятно. Едгар Дега 756470
Върнете се в началото Go down
Char
Администратор
Администратор
Char


Scorpio Брой мнения : 672
Точки : 737
Репутация : 3
Дата на регистрация : 17.10.2010
Възраст : 31

Едгар Дега Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Едгар Дега   Едгар Дега Icon_minitimeВто Яну 25, 2011 5:38 am

Е, на мен ми харесват. Но се чувствам тъпо да пиша blank posts от рода на "ТОва е яко", а май нямам какво повече да кажа, що се отнася до художниците и творбите им. Иначе третата и четвъртата са ми любими.
Върнете се в началото Go down
Sponsored content





Едгар Дега Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Едгар Дега   Едгар Дега Icon_minitime

Върнете се в началото Go down
 
Едгар Дега
Върнете се в началото 
Страница 1 от 1

Права за този форум:Не Можете да отговаряте на темите
grunge-bg :: Други :: Рисуване / Фотография-
Идете на: